Przejdź do treści strony Przejdź do głównego menu

Miło nam ogłosić, iż w konkursie fotograficznym "Wielkanoc w moim domu" otrzymaliśmy od mieszkańców aż 19 zdjęć.

Udział w konkursie wzięli:

Gertruda Ledwig- robienie krzyżyków z palm wielkanocnych i mycie twarzy w rowie

Krzyżyki z palm wielkanocnych-z palm poświęconych w Niedzielę Palmową wykonuje się małe krzyżyki, które w Wielki Piątek odmawiając modlitwę wstawienniczą wtyka się pod strzechę zabudowań w swoim gospodarstwie a także zanosi się na pola. Ma to ustrzec dom od klęsk i przynieść dobre urodzaje.

 

Mycie twarzy w rowie- w Wielki Piątek wczesnym rankiem idzie się do przydrożnego strumyka lub rowu i obmywa się wodą z niego zaczerpniętą twarz, a następnie zabiera trochę wody do domu dla pozostałych domowników do porannego przemycia twarzy. Zwyczaj ten ma uchronić od chorób.

 

Theresia Salańczyk- robienie kroszonek

Robienie kroszonek- zdobienie farbowanych naturalnie  jaj metodą rytowniczą. Panny je wykonujące obdarowywały niegdyś kawalerów, którzy w Lany Poniedziałek przychodzili je oblać. Zazwyczaj najwięcej kroszonek otrzymywali chłopcy z największym powodzeniem u panien.

 

Sylwia Karakuła- malowanie pisanek woskiem pszczelim

Malowanie pisanek woskiem- jedna z metod zdobienia jajek. Wykonuje się ciepłym woskiem dowolne wzory na jaju a następnie farbuje się je na dowolny kolor i ściera wosk.

 

Michalina Skałacka- sianie rzeżuchy i lukrowanie babki wielkanocnej

Sianie rzeżuchy-  Rzeżuchę sieje się po to, by postawić na niej figurkę baranka, który jest symbolem zmartwychwstania, niewinności i odkupienia.

Lukrowanie babki wielkanocnej- W ceremonii pieczenia baby wielkanocnej było kilka bardzo istotnych czynności. Pieczenie rozpoczynało się w Wielki Piątek. Pieczołowicie dbano, by nic nie schłodziło ciasta i mogło ono pięknie wyrosnąć. Zamykano szczelnie drzwi i okna, chroniąc wyrobione ciasto przed przeciągiem. Zakazane było trzaskanie drzwiami, szybkie chodzenie i głośne rozmowy, aby baby nie opadły. Pieczono je w piecu na złoty kolor, a później, zwłaszcza te lekkie, nie wyjmowano z form, tylko układano na pierzynach, by równomiernie stygły. Po wystudzeniu często oblewano je lukrem i dekorowano.

 

Krzysztof Skałacki- malowanie jajek

Malowanie jajek- Malowane jaja mają być symbolem odradzającej się do życia przyrody.

 

Piotr Przybyła- wielkanocne figury w ogrodzie, tradycyjny stół wielkanocny, zdobienie gałązek jajkami

Wielkanocne figury w ogrodzie- tradycja polegająca na kolorowym zdobieniu budzącego się do życia, ale ciągle szarego jeszcze otoczenia.

 

Tradycyjny stół wielkanocny- jajko to stały element zarówno dekoracyjny, jak i religijny. Symbolizuje odradzające się życie ale i zmartwychwstałego Chrystusa.

 

Zdobienie gałązek jajeczkami- stosunkowo młody zwyczaj, pochodzący z Niemiec i jest wzorowany na ubieraniu choinki.

 

Katarzyna Dworczak- tradycyjny stół wielkanocny, biała kiełbasa i wielkanocne ozdoby

Tradycyjny stół wielkanocny z białą kiełbasą-  Spożywanie kiełbasy i innych tłustych dań jest  swego rodzaju odpowiedzią na zakończony postny czas.

 

Michał Dobrowolski- lanie wodą w śmingus dyngus

Lanie wody-zwyczaj polewania się wodą, obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny znany jest wszystkim od zarania dziejów. Wszyscy w tym dniu tradycyjnie oblewają się wodą, a im więcej tym lepiej, aby było więcej szczęścia, radości i dostatku dla domu.

 

Jakub Dobrowolski- sianie rzeżuchy i malowane jajek

Sianie rzeżuchy- Zielona łączka kiełków rzeżuchy symbolizuje zieleń wiosny, odrodzenie się przyrody po jesieni i zimie. Doskonale więc wpisuje się istotę świąt wielkanocnych, w chrześcijaństwie związanych ze zwycięstwem życia nad śmiercią, a w kulturze przede wszystkim z cyklicznością pór roku, pożegnaniem szarej zimy i powitaniem zielonej, pełnej świeżości wiosny.

Malowanie jajek- Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Temerskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze

 

Klaudia Gonschior- zdobienie gałązek jajeczkami

Zdobienie gałązek jajeczkami- Najsłynniejszym drzewkiem  zdobionym jajkami jest jabłonka znajdująca się w Saalfeld. Jaja zdejmuje się zaraz po Wielkanocy, żeby drzewa mogły zakwitnąć.

 

Dziękujemy serdecznie za udział w konkursie i podzielenie się z nami zwyczajami z Waszych domów.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Przewiń do góry Przewiń do góry